Zima – trudny czas dla cery naczynkowej. Pielęgnacja cery naczynkowej zimą

Written by
cera naczynkowa

Zima to okres, w którym delikatna skóra twarzy szczególnie narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia, spowodowane wahaniami temperatur. Z tego powodu szczególnie cierpi cera naczynkowa.

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?

Cerę naczyniową zalicza się do skóry wrażliwe, ponieważ jest cienka, delikatna, a pod wpływem czynników atmosferycznych bardzo łatwo nabiera koloru. Gdy temperatura spadnie poniżej OOC, następuje obkurczanie się naczyń krwionośnych, tworzą się mikrozatory, które prowadzić mogą do powstania teleangiektazji (pękające naczynka). Niestety najbardziej narażone są na nie kobiety. Ma to związek z żeńskimi hormonami (estrogenami). W efekcie na skórze twarzy uwidaczniają się rumienie, szczególnie w okolicach nosa i na policzkach.

Jak wzmocnić naczynia krwionośne?

Zimą, cera naczynkowa wymaga szczególnej troski. W tym okresie należy dostarczać jej odpowiedniej ilości substancji odżywczych, które wspomogą regenerację. Szczególnie ważna jest zbilansowana dieta, bogata w witaminy (C, B, E i K), które wzmocnią ściany naczyń krwionośnych i pomogą zahamować ich nadmierne rozszerzanie się. Warto wybierać produkty, które zawierają także makroelementy i pierwiastki wzmacniające i ochraniające naczynia krwionośne, np.: jaja (źródło cynku), ryby (źródło cynku i kwasów omega-3), pistacje, kakao (źródło żelaza). Z kolei szkodliwe dla wrażliwej skóry naczyniowej mogą być bardzo gorące lub pikantne potrawy oraz alkohol.

Zamykanie naczynek w gabinecie medycyny estetycznej

Gdy domowe sposoby nie są wystarczające, konieczne może być zamykanie naczynek w gabinecie kosmetycznym. Zabiegi dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta, po dokładnym poznaniu potrzeb jego skory. Pomocne mogą być:

  • Peelingi enzymatyczne – wykorzystuje substancje pochodzenia naturalnego (głównie roślinnego), by delikatnie złuszczyć naskórek. Działa tylko na zewnętrzną warstwę skóry, a więc nie powoduje podrażnień. Najczęściej wykorzystywane enzymy to: papaina, bromelaina, ficyna, aktynidyna, keratolina.
  • Naświetlania lampą Sollux z niebieskim filtrem – emituje promieniowanie podczerwone o długości od 1200 do 1400 nm, które dociera w głąb tkanek. Jest najbardziej efektywne, bezpieczne dla organizmu i łatwe do zastosowania. Poprawiaj ukrwienie, zmniejsza napięcie mięśni oraz łagodzi ból.
  • Jonoforeza – czyli wprowadzenie w na danym obszarze lekarstwa, którego wchłanianie przyspiesza się za pomocą przepływu prądu stałego.
  • Sonoforeza – wprowadzenie substancji aktywnych w głębsze warstwy naskórka. Najczęściej są to lekarstwa, witaminy i peptydy, które gdy są wtłaczane za pomocą ultradźwięków przekraczają barierę (płaszcz hydrolipidowy, błony komórkowe) i wnikają do żywych warstw naskórka. Sonoforeza powodując mikromasaż, poprawia ukrwienie naskórka i regenerację uszkodzonych tkanek.

Wszelkie zabiegi na skórę naczyniową stosowane w okresie zimowym będą skuteczne tylko przy ich systematycznym wykonaniu. Należy pamiętać, że nie wystarczy jedna seria, by zobaczyć ich efekt.

Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.

Shares