O mleczaki powinno dbać się w równym stopniu co o zęby stałe. Wbrew powszechnej opinii, pierwsze uzębienie dziecka wymaga równie sporo uwagi, nie tylko z powodu kształtowania zdrowych wzorców. Wczesna utrata mlecznych zębów z powodu próchnicy może bowiem prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Przekonaj się jakie konsekwencje mogą wynikać z nieprawidłowej higieny i lekceważenia leczenia zębów mlecznych.
Zęby mleczne – dlaczego są tak ważne?
Mleczaki, czyli pierwsze zęby w jamie ustnej pojawia się u dzieci około 6. miesiąca życia. Proces kształtowania się pełnego kompletu początkowego uzębienia może trwać nawet 2 lata. Mleczne zęby towarzyszą człowiekowi do około 13. roku życia, a po tym czasie zaczynają wypadać, tworząc tym samym miejsce dla stałego uzębienia.
Pomimo tego, że mleczaki nie towarzyszą dziecku przez całe życie, należy o nie dbać w równym stopniu co o komplet stałych zębów. Zbyt wczesna utrata zęba może nie tylko powodować ból. Puste miejsca w jamie ustnej mogą być przyczyną nieprawidłowości w rozwoju szczęki, a w konsekwencji doprowadzić do różnego rodzaju powikłań. Do najpopularniejszych patologii uzębienia, które wymagają odwiedzenia stomatologa dziecięcego należą:
- osłabienie mięśni żuchwy,
- początki wad zgryzu,
- tłoczenie się i nachodzenie na siebie zębów,
- zahamowanie wzrostu kości.
Szybsze wypadanie mleczaków – czym może być spowodowane?
Jak zostało wspomniane wcześniej, zbyt szybka utrata mlecznych zębów może spowodować szereg patologii związanych z rozwojem nowego kompletu uzębienia. Najczęstszą przyczyną wcześniejszej utraty zęba jest uraz mechaniczny lub próchnica. O ile w pierwszym przypadku trudno mówić o profilaktyce innej, niż ostrożność, o tyle walka z próchnicą może odbywać się w sposób świadomy i regularny. Mleczne zęby są bowiem dużo bardziej podatne na rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie tej choroby.
Zaniedbywanie zębów może powodować takie objawy jak ból, zapalenie miazgi, stany ropne a także zapalne w obrębie jamy ustnej. Konsekwencją próchnicy może być szybsza utrata zębów mlecznych, co z kolei zwiększa ryzyko pojawienia się wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne jest nie tylko procesem skomplikowanym, ale także obciążającym pod względem finansowym. W związku z tym warto uczyć dziecko zdrowych nawyków higienicznych i odwiedzać stomatologa już od najmłodszych lat.
Leczenie wad zgryzu – jak go uniknąć?
Regularne wizyty u stomatologa dziecięcego są ważne celem kontroli prawidłowego rozwoju uzębienia. Leczenia wad zgryzu można uniknąć między innymi dzięki szybkiej reakcji, zarówno rodziców, jak i dentysty. Zęby mleczne zainfekowane próchnicą mogą bowiem przyczyniać się do rozwoju choroby w zębach stałych. Prawidłowe pozbycie się chorych zębów jest więc istotne, celem uniknięcia leczenia wad zgryzu w przyszłości.
Stomatolog dziecięcy wspomoże również naukę zdrowych nawyków higienicznych. Dzięki prawidłowej profilaktyce dziecko uniknie szeregu negatywnych następstw uszkodzenia mlecznych zębów, w tym wystąpienia wad wymowy czy konieczności noszenia aparatu ortodontycznego w przyszłości.