Zakrzepica żylna – jak przeciwdziałać? Jak leczyć?

Written by
zakrzepica żylna

Ryzyko wystąpienia zakrzepicy wzrasta po przeprowadzeniu zabiegów chirurgicznych. Może pojawić się również w konsekwencji niektórych chorób internistycznych. Choć zakrzepica żył głębokich stanowi dość rzadkie zjawisko, warto działać profilaktycznie celem zminimalizowania ryzyka wystąpienia groźnej choroby. W tym artykule dowiesz się, jak przeciwdziałać i leczyć zakrzepicę.

Dlaczego zakrzepica żylna jest niebezpieczna?

Choroba zakrzepowo-zatorowa objawia się zazwyczaj w żyłach podudzia, choć pojawić się może również z żyle wątrobowej lub wrotnej. Zakrzepica wywołuje częściowy lub całkowity zator, uniemożliwiający prawidłowy przepływ krwi w żyle. W związku z tym zjawiskiem mogą pojawić się następujące objawy:

  • obrzęk okolicy z zakrzepicą – najczęściej występujący objaw, związany z bólem i zmianą koloru skóry,
  • ból w klatce piersiowej – oraz towarzyszące mu problemy z oddychaniem oraz poczucie ucisku,
  • drętwienie kończyn – częste występowanie tego objawu powinno wzbudzić niepokój w pacjencie,
  • niewydolność serca – w przypadku występowania zatorowości płucnej zakrzepica może być wyjątkowo niebezpieczna.

Nieleczona zakrzepica żylna prowadzi do trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych, a w skrajnych przypadkach nawet do zgonu pacjenta. W związku z tym, osoby narażone na jej wystąpienie powinny dbać o zminimalizowanie ryzyka rozwoju choroby.

Zakrzepica żylna – jak często występuje w populacji?

Na zakrzepicę choruje stosunkowo niski odsetek społeczeństwa, gdyż około 0,1% populacji. Ryzyko pojawienia się przypadłości jest jednak wyższe, a szczególnie u osób po zabiegach operacyjnych. Ograniczona możliwość ruchu połączona z ingerencją chirurgiczną może w następstwie wywołać zakrzepicę żylną.

Aby uniknąć pojawienia się choroby stosuje się podskórne zastrzyki z heparyny niefrakcjonowanej w okresie rekonwalescencji. W leczeniu objawów zakrzepicy żył wykorzystuje się również leki doustne, takie jak acenokumarol czy warfaryna. Metodą umożliwiającą dodatkowe zabezpieczenie pacjenta przed wystąpieniem zakrzepicy jest także szereg działań profilaktycznych.

Jak uniknąć wystąpienia zakrzepicy?

Pierwszym sposobem zaliczanym do profilaktycznych działań na rzecz walki z zakrzepicą jest aktywność fizyczna. Regularne uprawianie sportu gwarantuje lepszy przepływ krwi, co naturalnie redukuje ryzyko wystąpienia choroby. Chcąc uniknąć objawów zakrzepicy żył warto też pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Woda, herbaty a także soki owocowe to płyny, wspomagające dbanie o własne zdrowie.

Kobietom w ciąży zaleca się także zwracanie szczególnej uwagi na obrzęki i bóle nóg i zgłaszanie lekarzowi prowadzącemu wszelkich tego typu dolegliwości. Podobnie jak w przypadku osób z widocznymi żylakami, kobietom w ciąży również zaleca się noszenie wyrobów uciskowych.

Nie zaszkodzą również ćwiczenia pięt i palców. Regularne, a jednocześnie proste treningi z pewnością wspomogą profilaktykę w sposób praktycznie niezauważalny dla codziennego funkcjonowania.

 

Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.

Shares