Używany aparat słuchowy – czy to dobry pomysł?

Written by
aparaty słuchowe

Słabo słyszysz i zastanawiasz się nad inwestycją w aparat słuchowy? Na pewno przeglądasz porównywarki cenowe, w tym używane modele, ale czy warto tak ryzykować? Może lepiej postawić na nowe urządzenie przydatne w długoterminowej profilaktyce zdrowotnej?

Jak działa aparat słuchowy i dlaczego używany model to nie do końca dobry pomysł?

Aparat słuchowy to można powiedzieć mini komputer z procesorem odpowiedzialnym za wzmacnianie nadchodzących sygnałów akustycznych. Z tego powodu niedosłuch to żaden problem w aktualnych warunkach rozwoju technologii medycznych. W używanym aparacie słuchowym nie jesteś w stanie określić do końca zużycia procesora i najczęściej tracisz gwarancję, czy nawet indywidualne wsparcie protetyka słuchu.

Nowoczesne i nowe aparaty słuchowe – omówienie najciekawszych, praktycznych funkcji

Aparat słuchowy powinieneś dopasować indywidualnie do poziomu niedosłuchu, a nie przypadkowo, na pierwszej lepszej aukcji online. Dlaczego to takie ważne? Przy schorzeniach słuchu nie odbierasz właściwie dźwięków z otoczenia, a to problem adaptacyjny dla mózgu. Im nowszy aparat słuchowy, tym mniejszy problem z przyzwyczajeniem umysłu do nowej rzeczywistości. Dla wielu pacjentów wygląd urządzenia na uchu też ma duże znaczenie ze względów wizerunkowych, towarzyskich. Niektóre marki zapewniają aparaty słuchowe powiązane z zestawem słuchawkowym do prowadzenia rozmów telefonicznym (okazja do szybkiego usprawiedliwienia). Po prostu jesteś w ciągłym kontakcie z ludźmi i nie musisz się przed nikim tłumaczyć. Nowsze aparaty słuchowe nie wymagają nawet skomplikowanej pielęgnacji. To urządzenia minimalistyczne, ledwie widoczne z poziomu ucha.

Dodatkowe możliwości przy inwestycji w nowe urządzenie

Nowy zakup to perspektywa opłacalnego dofinansowania z NFZ, gwarancja (z reguły na 2-3 lata), bezpłatne konsultacje z doświadczonymi protetykami słuchu, nawet audiologami. Aparaty wewnątrzuszne wykorzystują naturalny wygląd małżowiny usznej, a pacjent reguluje funkcje przez dołączony pilot (zależnie od modelu). Bezprzewodowe połączenie z telefonem, a nawet telewizorem i innymi urządzeniami elektronicznymi to już nic nowego w branży i szansa na technologiczne udoskonalenie życia, nawet przy znaczącym poziomie niedosłuchu. Nowy aparat słuchowy to znacznie większa żywotność baterii (większy komfort przy dłuższych wyjściach z domu) i naturalnie prosty dostęp do części zamiennych.

Poza tym różnica pomiędzy aparatami używanymi, a nowymi nie jest zbyt duża (w najlepszym przypadku w granicach 20-30%), a bez dodatkowych opcji związanych z profesjonalną obsługą pacjenta (badania, prezentacja, gwarancja, formalności z dofinansowaniem) taka inwestycja raczej nie ma sensu.

Czy warto?

Używane aparaty słuchowe to rozwiązanie bardziej budżetowe, ewentualnie do przetestowania podstawowych funkcjonalności, ale nie długoterminowe. Jeżeli myślisz poważnie o ochronie słuchu do później starości zainteresuj się nowoczesnymi technologiami medycznymi. Dzięki temu nie stracisz gwarancji, ani kontaktu z profesjonalnymi protetykami słuchu.

Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.

Shares