Rehabilitacja w łokciu tenisisty

Written by
łokieć tenisisty

Tzw. łokieć tenisisty to częsta dolegliwość, która wymaga profesjonalnej rehabilitacji. Objawia się kłującym bólem łokcia i przedramienia, który promieniuje aż do nadgarstka. Poznaj przyczyny jego występowania, jak i sposoby leczenia.

Łokieć tenisisty – przyczyny

Łokieć tenisisty, czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej to bardzo często występujące zaburzenie w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Ból pojawia się w bocznej części łokcia i promieniuje aż do nadgarstka. Kończyna, która jest nadmiernie eksploatowana, niestety podlega mikrourazom, które prowadzą do powstania stanu zapalnego.

Najbardziej narażeni na uszkodzenie łokcia są oczywiście tenisiści, stąd potoczna nazwa tego schorzenia. Dotyczy jednak także pracowników biurowych, mechaników, elektryków oraz szeregu innych zawodów, w których występuje konieczność ciągłego manipulowania nadgarstkiem i angażowania mięśni przedramienia.

Łokieć można uszkodzić także w wyniku noszenia ciężkich przedmiotów lub podczas treningu siłowego.

Łokieć tenisisty – objawy

Pierwszym objawem, że coś złego dzieje się jest ból po zewnętrznej stronie łokcia, który promieniuje w stronę nadgarstka. Pojawia się uczucie kłucia, pieczenia, pulsacja. Najpoważniejsze dolegliwości bólowe występują w momencie zaciskania pięści. Poza tym, łokieć jest bardzo wrażliwy na dotyk.

Początkowo ból pojawia się jedynie w przypadku próby ruszania ręką. Z czasem jednak dolegliwości bólowe występują także przy unieruchomieniu ręki. Mogą pojawić się problemy z utrzymaniem przedmiotów w bolącej ręce.

Rehabilitacja na Ursynowie szansą na powrót do pełnej sprawności

Objawy łokcia tenisisty nie ustąpią samoczynnie. Wymagane jest wdrożenie specjalistycznego leczenia, aby nie dopuścić do przejścia choroby w stan przewlekły. Najłatwiej uda się pokonać fazę ostrą, w której niezbędne jest stosowanie maści, leków zmniejszających ból, a następnie rehabilitacji.

Celem leczenia łokcia tenisisty jest oczywiście pozbycie się odczuć bólowych i przywrócenie pełnej sprawności kończyny. Robi się to poprzez stosowanie odpowiednich maści, ale niezbędna jest także rehabilitacja na Ursynowie, dzięki której dojdzie do wzmocnienia siły mięśniowej. Fizjoterapeuta na pewno zaleci wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które pomogą przywrócić właściwe czucie głębokie i prawidłowe odruchy nerwowe.

Ortopedyczna terapia manualna – zbawienny dotyk terapeuty przy bólu łokcia

W procesie leczenia łokcia tenisisty bardzo dużą skuteczność ma ortopedyczna terapia manualna, która jest związana z wykonywaniem głębokiego masażu poprzecznego obolałych miejsc. Masaż łokcia tenisisty warto wykonywać regularnie, najlepiej codziennie przez 20 minut. Już po dwóch zabiegach zobaczysz wyraźną różnicę.

Fizjoterapeuta poprzez naciskanie odpowiednich miejsc może zniwelować odczucia bólowe. Masaż działa przeciwbólowo, wspomaga regenerację uszkodzonych ścięgien i przyspiesza rekonwalescencję. Rehabilitacja wzbogacona o masaż przyniesie na pewno spodziewane rezultaty.

Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.

Shares