Przygotowanie sieczki na potrzeby żywienia bydła w TMR

Written by
rozdrabniacz do slomy

Zastanawiasz się, dlaczego system żywienia TMR ma coraz więcej zwolenników? Jeśli przyjrzysz się bliżej jego zaletom, przekonasz się, że może przynieść szereg korzyści. Jednak żeby tak było, powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach, a także zaopatrzyć się w maszyny, dzięki którym przygotujesz sieczkę na potrzeby żywienia bydła w TMR.

Czy warto stosować system żywienia TMR?

System TMR cieszy się coraz większą popularnością. W związku z tym pewnie zastanawiasz się, czy warto zacząć go stosować. Osoby, które zmieniły tradycyjny system żywienia bydła na TMR cenią go za to, że:

  • jest mało czasochłonny, co przekłada się na lepszą efektywność pracy;
  • zwiększa pobranie paszy;
  • ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego zwierząt;
  • zmniejsza ryzyko chorób oraz zaburzeń metabolicznych u bydła;
  • poprawia wskaźniki rozrodu;

Jednak, aby zmiana systemu żywienia na TMR przyniosła same korzyści, powinieneś pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze ważne jest zapewnienie powtarzalności dawki (ponieważ zwierzęta nie lubią nagłych zmian) oraz jej odpowiednie wymieszanie (tak, aby struktura uniemożliwiała wybieranie przez bydło poszczególnych elementów). Nie mniej istotna jest również odpowiednia wilgotność paszy, a także regularne usuwanie jej resztek.

Patrząc na te zasady, możesz mieć obawy, że tak naprawdę przejście na TMR wymaga dużych nakładów czasu i pracy. To nieprawda, ponieważ na rynku dostępne są nowoczesne maszyny, takie jak rozdrabniacz do TMR. Dzięki nim przygotowanie sieczki na potrzeby żywienia bydła w TMR jest proste i efektywne.

W jakie maszyny warto zainwestować, jeśli chcesz przejść na system żywienia TMR?

Aby przygotować sieczkę na potrzeby żywienia bydła w TMR, potrzebujesz rozdrabniacza do słomy. Dzięki tej nowoczesnej maszynie będziesz mógł regulować wielkość kawałków słomy, a także równomiernie ją rozprowadzać. Jest to wielofunkcyjna maszyna, więc przyda się nie tylko do przygotowania sieczki na potrzeby TMR. Rozdrabniacz do słomy możesz wykorzystać również do produkcji pelletu, a także nawożenia.

Jednym z typów takiej maszyny jest rozdrabniacz do balotów. Cieszy się dużym uznaniem, ponieważ w wielu gospodarstwach prasowanie oraz zawijanie słomy w formie bel jest powszechne. Poza tym rozdrabniacz do balotów można nazwać maszyną kompaktową, a zarazem wielofunkcyjną. Nie będziesz żałować zainwestowanych w niego pieniędzy, ponieważ ułatwi czasochłonny proces ścielenia, a także zadawania paszy.

Jeśli zdecydujesz się na system żywienia TMR zwróć uwagę również na roboty paszowe. Są to maszyny, dzięki którym przygotowanie sieczki staje się dużo prostsze. Pozwalają na dokładne zadawanie dawek, co jest bardzo istotne w TMR. Ponadto ograniczają straty paszy.

Na tym nie kończą się zalety automatycznego zadawania paszy. Inwestycja w nowoczesne maszyny przyniesie Ci również inne korzyści – pomoże utrzymać ciągłość żywienia, ułatwi obsługę grup żywieniowych, a także zapobiegnie fermentacji paszy, a tym samym obniżeniu jej jakości.

Article Categories:
Finanse i biznes

Comments are closed.

Shares