Przepływomierze do wody znajdują zastosowanie w szeroko rozumianym pomiarze. Niewątpliwie są one też bardzo praktyczne i pożyteczne, zwłaszcza w przemyśle. Na co jednak powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tego rodzaju urządzenia?
Przepływomierz – co to jest?
Przepływomierz jest urządzeniem służącym do mierzenia poziomu objętości strumienia, lub masy cieczy i gazów przez niego przepuszczanych. Zasadniczo urządzenia te można podzielić na cztery różne grupy, czyli: mechaniczne, ultradźwiękowe, optyczne, lub elektromagnetyczne. Każda z tych form charakteryzuje się nieco innymi właściwościami, o czym więcej będziemy pisać później. Różnice polegają przede wszystkim na innej metodzie pomiarowej, którą dany przedstawiciel z tej grupy wykorzystuje. Śmiało, można jednak powiedzieć, że najczęstszą wartością, która jest mierzona, będzie chwilowy przepływ. Z tego też powodu przepływomierze do wody powinny być wyposażone w odpowiednie liczniki pozwalające na dokonywanie i odczytywanie takich pomiarów.
Jakie przepływomierze są najczęstsze?
Na przestrzeni lat najdłużej używanymi przepływomierzami były te z grupy mechanicznych. Montowane mogą być one w dwóch położeniach, tj. w poziomie lub pionie. Wraz z rozwojem technologicznym, który możemy wszyscy zaobserwować w ostatnich latach spotkać, można je już jednak coraz rzadziej. Każde urządzenie tego typu posiada sześć modułów: ciśnieniowy, rotametr, turbinowy, oscylacyjny, wirowy oraz masowy. Gdy chodzi natomiast o konkretne zastosowanie, to przepływomierza mechanicznego śmiało możemy użyć na przykład w celu dokładnego monitorowania zużycia paliwa. Współcześnie najczęściej używany jest natomiast przepływomierz elektromagnetyczny oraz ultradźwiękowy.
Na co zwrócić uwagę wybierając przepływomierz do wody?
Chcąc dokonać zakupu przepływomierza do wody, trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów. Różne modele mogą bowiem posiadać nieco odmienne cechy, które później w znaczący sposób będą wpływać na późniejsze użytkowanie. Do najważniejszych zaliczyć można:
- Dokładność czujnika urządzenia – ponieważ stosunkowo często podawane wartości dotyczą maksymalnego zakresu, to w celu uniknięcia błędów zalecane jest samodzielne dokonanie obliczeń dostosowanych do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że w niektórych modelach może występować mechanizm spadku dokładności wraz z ciśnieniem.
- Dokładność pomiaru – tutaj składową będą oczywiście wszystkie urządzenia tworzące system pomiarowy.
- Powtarzalność – jest ona istotnym parametrem, gdyż dzięki niej otrzymamy informację o tym, czy podczas kolejnych pomiarów wartość odczytu pozostaje wciąż niezmienna
- Ciśnienie dopuszczalne – określa maksymalne ciśnienie przepływomierza.
Na koniec warto wspomnieć też o parametrze Turndown. Jest to on nieco rzadziej podawany przez producentów, a szkoda, gdyż odgrywa naprawdę ważną rolę. Oznacza proporcje maksymalnej do minimalnej wielkości przepływu. Nie zapominajmy też o podstawach, takich jak solidna konstrukcja obudowy gwarantująca wysoką trwałość urządzenia. Każdy dobry przepływomierz do wody musi się nimi charakteryzować. Podczas samych pomiarów bierzmy natomiast pod uwagę wszystkie czynniki, w tym możliwość zmniejszenia średnicy rury przez powstający na niej osad.