Polimeryzacja zabezpiecza powierzchnię podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład zarysowaniami. Powłoki te zwiększają plastyczność i właściwości podłóg wykonanych z bardzo wielu rodzajów materiału. Warto dobierać produkty do polimeryzacji, które będą dobrze „pracować” z surowcem, którego użyto do wykonania podłogi. Posadzka po polimeryzacji będzie miała właściwości antypoślizgowe i większą trwałość i żywotność.
Powłoki polimerowe – jakich preparatów używać?
Przed wykonaniem polimeryzacji podłogi trzeba sprawdzić, w jaki sposób jest używana. Polimeryzacja pozwoli zapobiec pojawianiu się zabrudzeń i przetarć na podłodze, a także ochronić ją przed działaniem szkodliwych chemikaliów (detergenty itp.). Warto jednak pamiętać, że zastosowanie preparatu uniemożliwi doczyszczenie podłogi z wcześniej powstałych na jej powierzchni plam.
Elastyczność powłoki powinna być dostosowana do możliwości powierzchni, która będzie przez nią chroniona, by warstwa polimerowa pracowała wydajnie. Zbyt twardy środek polimeryzujący może z kolei doprowadzić do szybszego ścierania się powłoki. Istotny jest także poziom chłonności i rodzaj posadzek, które będą poddawane procesowi polimeryzacji.
Preparaty najwyższej jakości
Wybierając określony preparat, warto skorzystać z oferty uznanych producentów, którzy oferują produkty wysokiej klasy. Jednym z takich producentów jest Swish, który oferuje między innymi takie polimery jak:
- Duralock – gruba powłoka zabezpieczająca polecana do obiektów o dużym natężeniu ruchu;
- Poly Lock Ultra – powłoka do obiektów, gdzie walory estetyczne wnętrza mają duże znaczenie;
- Eternity – wydajna, gruba powłoka zabezpieczająca nieco tylko mniej efektywna niż Duralock.
Czyszczenie i regeneracja powierzchni zabezpieczonych
Aby efekty polimeryzacji utrzymywały się przez długi czas, należy czyścić powłoki zabezpieczone polimerami specjalnymi środkami. Codzienna pielęgnacja posadzek zabezpieczonych może być przeprowadzana z użyciem preparatów marki Swish takich jak:
- SP-100 Floral;
- SP-100 Citro;
- Sunbeam (do codziennego mycia powierzchni wodoodpornych)
Podłoga zabezpieczona polimerami może z czasem tracić swój dobry wygląd. Warto więc stosować preparaty, które są używane specjalnie do regenerowania posadzek polimeryzowanych. Usuwają one na bieżąco wszystkie uszkodzenia, nabłyszczają posadzki i pozwalają na odbudowywanie ubytków w powierzchni zabezpieczonej i przywrócenia jej cech antypoślizgowych.
Do regeneracji można używać wysoce wydajnych preparatów Swish, czyli na przykład:
- Sunup;
- High Traction Clean & Restore;
- Tried & True.
Dwa pierwsze preparaty są bardzo wydajne, trzeci natomiast jest stosowany głównie jako powłoka zabezpieczająca, ale może też uzupełniać ubytki w już istniejącej, nadając im średniego połysku.
Posadzki polimeryzowane – wydajne, trwałe, wszechstronne
Polimeryzację podłóg można przeprowadzać w przeróżnych obiektach. Warto pamiętać, by wybierać odpowiednie środki polimeryzujące do konkretnego typu podłoża, a także o regularnym czyszczeniu powłok zabezpieczonych i ich regeneracji. Będą wtedy służyć przez lata!