Warsztat bez podnośnika nie jest w stanie prawidłowo obsługiwać zmotoryzowanych klientów, dlatego to jedna z podstawowych inwestycji. Na rynku wyróżniają się podnośniki kolumnowe wyróżniające się mało skomplikowanym serwisem, dużą dostępnością modeli i trwałością. Problem dotyczy bardziej wyboru rodzaju podnośnika od jednokolumnowego do czterokolumnowego. Poniżej krótkie omówienie.
Podnośnik jednokolumnowy – kiedy sprawdzi się najlepiej?
Jednokolumnowy podnośnik zapewnia większą mobilność warsztatu samochodowego i umożliwia rozszerzenie usług z dojazdem do klienta. Prosta konstrukcja radzi sobie z unoszeniem lżejszych pojazdów osobowych najczęściej do 2500 kg. Jedna z najważniejszych zalet podnośnika jednokolumnowego dotyczy braku instalacji bezpośrednio na podłożu. Urządzenie można przestawiać z miejsca na miejsce, bez straty użyteczności. Czas podnoszenia auta w najlepszych modelach to koło pół minuty, więc bardzo krótko w perspektywie organizacji szybkich przeglądów. Oczywiście przed zakupem warto przeanalizować maksymalną wysokość unoszenia, żeby mechanik mógł mieć szczegółowy podgląd mechanizmów.
Czy warto postawić na podnośnik dwukolumnowy?
Podnośniki dwukolumnowe zapewniają większą stabilność prac i umożliwiają przeprowadzenie efektywnego serwisu ogumienia. To modele najpopularniejsze w warsztatach samochodowych, a zatem charakteryzujące się najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Dwie kolumny unoszą pojazdy osobowe, ale również dostawcze i posiadają z reguły zautomatyzowany panel sterowania. Udźwig ponad 4000 kg i elektromagnetyczne zabezpieczenia zwiększają naturalnie możliwości przeglądów. Podnośniki dwukolumnowe dają nieco lepsze spojrzenie na opony, dlatego to sprawdzone rozwiązanie na początek.
Podnośniki czterokolumnowe wybierane ze względu na największą stabilizację
Podnośniki czterokolumnowe zapewniają najwyższy poziom stabilności pojazdu po podniesieniu i radzą sobie z samochodami o największej masie. Mocna konstrukcja, dłuższe rampy, zabezpieczenia uniemożliwiające nagłe opuszczenie samochodu na mechanika, udźwig przekraczający 4000 kg to najważniejsze zalety urządzenia. Niektóre podnośniki czterokolumnowe ułatwiają ustawianie geometrii. Najazd na podnośnik czterokolumnowy ogranicza pewne problemy techniczne, chociażby związane z przypadkowymi zarysowaniami.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed wyborem urządzenia?
Inwestycja w podnośnik to nie wszystko. Warsztat powinien zadbać o jakościową nawierzchnię, o certyfikację, prawidłowy montaż i regularne kontrole urządzenia. Nie można również przekraczać w żadnym przypadku parametrów udźwigu przy codziennej pracy. Połączenie podnośników stacjonarnych z mobilnymi to najlepszy pomysł w celu rozszerzenia usług diagnostycznych. Model jednokolumnowy pozwala na zdywersyfikowanie działalności bezpośrednio u klienta.
Na zakończenie
Podnośniki jedno-, dwu- i czterokolumnowe różnią się głównie udźwigiem i sposobem podnoszenia pojazdów. Poza modelami kolumnowymi na rynku występują podnośniki nożycowe, podprogowe, czy umożliwiające bardzo wysokie unoszenie.