Płyty elektroniczne w wózku widłowym – do czego służą?

Written by
fotel w wózku widłowym

Chociaż wózki widłowe kojarzą nam się głównie z podłużnymi widłami umieszczonymi w ich dolnej części, to jednak w ich konstrukcji nie brakuje też elementów elektronicznych. Wśród licznych komponentów godnymi uwagi są z pewnością chociażby płyty elektroniczne. O tym, jaką spełniają one funkcję oraz dlaczego regeneracja elektroniki w wózku widłowym jest opłacalna, piszemy poniżej.

Czym są płyty elektroniczne w wózkach widłowych?

Płyty elektroniczne to nic innego jak tylko nowoczesne procesory, mające na celu obsługę funkcji wózka widłowego. Zakres ich działania jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno zliczanie motogodzin i  wysyłanie prostych komunikatów sterujących, jak i całościowe zarządzanie pompami hydraulicznymi oraz procesem chłodzenia. Szczególnie istotne jest właśnie chłodzenie, gdyż prawidłowo działające pozwala na nieprzerwaną codzienną pracę wózków widłowych nawet przez kilkanaście godzin. Oczywiście czynników, za które odpowiadają płyty elektroniczne w wózkach, jest o wiele więcej i zaliczyć do nich można również: sterowanie i programowanie wózka, zapewnienie łączności z multipilotami, zarządzanie licznikiem motogodzin, obsługę wtryskiwaczy w silnikach spalinowych lub napędu w silnikach elektrycznych, kontrolowanie temperatury silnika, sterowanie pompami hydraulicznymi czy też dbałość o siłowniki wysuwu i pochyłu. Płyty elektroniczne zarządzają również wszelkimi drobnymi, aczkolwiek bardzo istotnymi aspektami, takimi jak światła, klimatyzacja i tym podobne. Jak każde jednak urządzenie także i płyty mogą ulec uszkodzeniu. Najczęściej wydarzyć się to może w trakcie działania w trudnych warunkach atmosferycznych, gdyż wówczas awarii ulegają umieszczone w nich bezpieczniki. Szczególnie groźne może to być w przypadku silników spalinowych, które pozbawione właściwego odczytu najpierw ulegają przegrzaniu, a następnie całkowitemu zatarciu.

Ważne czyszczenie płyt elektronicznych w wózku widłowym

By zachować płyty elektroniczne we właściwej formie, warto wdrożyć pewne działania zapobiegawcze. Najpowszechniejszym jest oczywiście regularne czyszczenie oraz konserwacja. Zaśniedziały osad, który może z biegiem czasu się na nich pojawić, bardzo negatywnie wpływa bowiem na ich formę, doprowadzając ostatecznie do ich uszkodzenia. Na szczęście wyczyszczenie płyty elektronicznej jest dosyć proste, gdyż w tym celu wystarczy użyć tylko alkoholu izopropylowego oraz płatka kosmetycznego. Samą czynność czyszczenia warto wykonać jak najdokładniej, gdyż dzięki temu zminimalizujemy ryzyko ponownego powstania rudawo-kwasowego nalotu.

Dlaczego warto naprawiać płyty elektroniczne?

Warto od razu zaznaczyć, że regeneracja elektroniki w wózku widłowym może być bardzo opłacalna. Według prowadzonych szacunków takie działanie umożliwi poniesienie stosunkowo niewielkich kosztów w porównaniu do ceny zakupu nowego wózka. Ważne jest jednak to, abyśmy powierzyli to zadanie profesjonalistom. Przeprowadzone bowiem nieumiejętne naprawy w końcowym rozrachunku mogą przynieść więcej szkód, niż pożytku. Dodatkowo tylko fachowy serwis wózków widłowych udzieli nam gwarancji na wykonaną pracę.

Article Categories:
Motoryzacja i technika

Comments are closed.

Shares