Sprężarka tłokowa to urządzenie przeznaczone do szeroko rozumianych prac przemysłowych, warsztatowych i wielu innych. Ma ono za zadanie sprężać gazy od niższego ciśnienia u wlotu, do wyższych wartości u wylotu oraz je przemieszczać. Chociaż z reguły są to dość mocne produkty, to jak każdy sprzęt mechaniczny mogą ulec awarii. Poniżej piszemy właśnie o tym, jakie są najczęstsze usterki i ich przyczyny w sprężarkach tłokowych.
Niewystarczająca ilość lub jakość oleju
Nie od dziś wiadomo, że poziom oleju oraz jego jakość ma ogromne znaczenie dla prawidłowego działania sprężarek tłokowych. Nie może więc nikogo dziwić fakt, że jedną z najczęstszych usterek wynikających z zaniedbań samych użytkowników, są te związane z olejami właśnie. Gdy osiąga on zbyt niski poziom, lub jest wątpliwej jakości, to wówczas dochodzi do zatarć skutkujących pojawieniem się awarii elektrycznej. W praktyce czasami może zdarzyć się też tak, że nawet pomimo uzupełnienia ubytków oleju urządzenie wciąż sygnalizuje jego nieodpowiednią ilość. W takich przypadkach mogło dojść po prostu do przemieszczenia się oleju w inne miejsce. Z drugiej strony pamiętajmy jednak o tym, że dużym błędem może być też zbyt duża ilość oleju, o czym zresztą piszemy w kolejnym akapicie. Gdy chodzi natomiast o kwestię związaną z jakością oleju, to trzeba powiedzieć wprost, że długotrwałe stosowanie takich komponentów będzie dla urządzenia wręcz zabójcze.
Zbyt duża ilość oleju
Obfite i częste uzupełnianie oleju niestety również może być przyczyną wystąpienia poważnej awarii. Czasami niektórzy użytkownicy, obawiając się o to, że jest go zbyt mało, za często go dolewają. Takie działanie może być niezwykle szkodliwe, gdyż za duża ilość oleju powoduje znaczące pogorszenie pracy urządzenia i jego poszczególnych podzespołów, od czego jest już tylko krok do wystąpienia uszkodzeń.
Ukryte wady w urządzeniu
Czasami może zdarzyć się też tak, że sprężarka posiada wewnątrz pewne wady ukryte, które w konsekwencji spowodują jej zepsucie. Z takimi sytuacjami spotkać się mogą najczęściej nabywcy sprzętu wcześniej już przez kogoś użytkowanego. Oczywiście może też być tak, że nawet całkowicie nowe i fabryczne urządzenie obciążone jest wadami produkcyjnymi, lecz to zdarza się o wiele rzadziej, niż w trakcie kupowania urządzenia z drugiej ręki. Dużą zaletą nabywania nowej sprężarki tłokowej jest to, że w momencie zauważenia i zgłoszenia na przykład złego montażu podzespołów zostaną niezwłocznie poczynione odpowiednie kroki naprawcze.
Usuwanie awarii w sprężarkach
Bez względu na to, jaka awaria dotyczy naszego urządzenia, to pomocny może okazać się fachowy serwis sprężarek. Specjaliści wykonujący takie zadania posiadają bowiem szerokie doświadczenie i wiedzę, pozwalającą naprawiać im bardzo wiele rodzajów usterek. To z pewnością dobre rozwiązanie, gdyż dzięki podjętym działaniom naprawczym nie trzeba będzie kupować nowego urządzenia, co mogłoby narazić nas na spory stres oraz dodatkowe koszty.