Na czym polega proof cyfrowy?

Written by
proofing cyfrowy

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy zamawiany druk zostanie przygotowany w jakości, jakiej oczekujesz, możesz zdecydować się na tzw. proof cyfrowy. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Zamawiając katalogi, kalendarze, ulotki w dużych ilościach warto mieć pewność, że zostaną wydrukowane z należytą starannością, w bardzo profesjonalny sposób. W tym celu warto najpierw zamówić proof cyfrowy, o którym więcej dowiesz się z tego artykułu.

Proof cyfrowy, czyli wydruk próbny

Wydruk próbny, którym jest proof cyfrowy umożliwia sprawdzenie kolorów i porównanie ich z oryginałem. Sprawdzić możesz również, czy przygotowane grafiki nie zawierają błędów, tak samo możesz jeszcze raz fizycznie przeczytać cały tekst widniejący na ulotkach. Dzięki temu przekonasz się, czy nie ma w nim na pewno żadnych literówek.

Projekt graficzny przygotowany z bardzo dużą starannością jest wizytówką Twojej firmy. Inaczej wygląda jednak na ekranie komputera, a inaczej po wydrukowaniu. Proof cyfrowy umożliwia sprawdzenie, czy zamówione materiały spełniają wszystkie Twoje oczekiwania. Warto z tego narzędzia skorzystać, ponieważ daje pewność, że materiały reklamowe będą dokładnie takie, jakimi chcesz się promować.

Musisz wiedzieć, że kolory na ekranie różnią się od tych ostatecznie widocznych na plakatach, ulotkach czy bannerach. Przede wszystkim ekran komputera emituje światło RGB, natomiast wydruk polega na nałożeniu na dany materiał farby, dlatego kolory mogą się nieco różnić. By mieć pewność, że efekt i tak jest dla Ciebie zadowalający, warto zamówić proof cyfrowy. Umożliwia to sprawdzenie wiernego odwzorowania identyfikacji wizualnej marki pod względem kolorystycznym.

Próbny wydruk warto przede wszystkim wykonać z najważniejszych stron projektu. Daje to pewność, że uzyskasz wydruk wysokiej jakości, który będzie Twoją chlubą.

O czym musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na proof cyfrowy?

Wydruk próbny możesz zamówić w każdej drukarni. Wystarczy przesłać do niej materiały, aby przekonać się, czy jest w stanie zaproponować jakość usług Ciebie interesującą. Z próbki dowiesz się, jaka różnica kolorów występuje między Twoim projektem a wydrukiem, czy przygotowany materiał jest faktycznie odzwierciedleniem Twojej pracy, a także czy drukarnia stosuje maszyny mogące wydrukować projekt w takiej jakości, jaka jest dla Ciebie satysfakcjonująca.

Dlaczego proof cyfrowy ma aż tak duże znaczenie?

Kolorystyka wydruku próbnego powinna być w 95% zgodna z Twoim oryginalnym zamysłem. Wydruk nie może przekłamywać kolorów w dużym stopniu, ponieważ jego wykonanie i wcześniejsze starania mijają się z celem. Proof cyfrowy jest technicznym narzędziem umożliwiającym kontrolę jakości. Za pomocą niego możesz dowiedzieć się, czy drukarnia spełnia wszystkie Twoje preferencje, a oferowane usługi będą dokładnie tej jakości, jakiej oczekujesz.

Po wykonaniu proof cyfrowego możesz złożyć reklamację, jeżeli ostateczny projekt nie będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami, a wydruk cyfrowy wskazywał, że drukarnia jest w stanie przygotować materiał wysokiej jakości.

Article Categories:
Porady i ciekawostki

Comments are closed.

Shares