Licówki porcelanowe – dlaczego warto zdecydować się na zabieg?

Written by
licówki porcelanowe

Uśmiech stanowi wizytówkę każdego z nas. Ponadto zdrowe i białe zęby dodają pewności siebie, a także korzystnie wpływają na wygląd oraz to, jak odbierają nas inni. Co jednak zrobić, kiedy twój uśmiech jest daleki od ideału?

Licówki porcelanowe to szybki i prosty sposób na poprawę estetyki zębów. Dzięki nim możliwe jest skorygowanie ich kształtu, koloru czy ukrycie nieestetycznych wypełnień. Co ważne, jest to metoda nie tylko całkowicie bezpieczna i bezbolesna, ale i niewymagająca nadmiernego szlifowania zdrowych zębów, co bywa konieczne w przypadku koron czy mostów. Dowiedz się, z jakich jeszcze powodów warto zdecydować się na licówki porcelanowe!

Licówki porcelanowe – co to jest?

Licówki to bardzo cienkie porcelanowe płatki, których grubość waha się od 0,1 do 2 mm. Wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta, po delikatnym opracowaniu jego własnych zębów. Opracowanie polega na nieznacznym zeszlifowaniu (o wspomnianą grubość licówek) wierzchniej warstwy szkliwa licowych części uzębienia. Ingerencja w ząb jest niewielka, lecz potrafi przynieść imponującą metamorfozę uśmiechu. Co więcej, niektóre nowoczesne licówki w ogóle nie wymagają szlifowania zębów, przy czym wiele zależy tutaj od sytuacji konkretnego pacjenta.

Licówki są wykonywane w pracowni protetycznej na podstawie dostarczonego przez lekarza wycisku. Na jego bazie budowany jest gipsowy model, a następnie technik wytwarza porcelanowe płatki, które trafiają do gabinetu. Lekarz przymierza je pacjentowi, a po zaakceptowaniu pracy, oczyszcza zęby i przykleja licówki przy pomocy specjalnych klejów stomatologicznych.

Porcelanowe płatki są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, a także nie ulegają przebarwieniom. Choć nie zbiera się na nich kamień, należy dbać o ich higienę. Warto również wiedzieć, że nakładki porcelanowe wykonuje się jedynie na siekacze i przedtrzonowce. Nie zakłada się ich na zęby trzonowe, ponieważ ze względu na działanie mocnych sił żucia wiązałoby się to z wysokim ryzykiem odpadnięcia licówek.

Licówki porcelanowe – efekty

Dzięki licówkom możliwa jest szybka i bezbolesna korekta wielkości, koloru i kształtu zębów, zmniejszenie lub wyeliminowanie diastemy, poprawa symetrii, a także ukrycie wszelkich niedoskonałości, jak np. pęknięcia, wypełnienia czy uszczerbki zęba. Taka poprawa wyglądu uzębienia korzystnie wpływa na poczucie atrakcyjności i pewności siebie.

U kogo sprawdzą się licówki porcelanowe?

Licówki to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cierpią z powodu przebarwień i niedoskonałości zębów. To również dobre rozwiązanie dla osób, których nie stać na drogie implanty lub które nie chcą uszkadzać zdrowego uzębienia pod korony czy mosty, a chciałyby zrekonstruować swój uśmiech. Licówki pozwalają szybko przejść spektakularną metamorfozę uśmiechu w przystępnej cenie i w bezpieczny sposób. Porcelanowe nakładki będą także korzystnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy obawiają się wizyt u stomatologa.

Czy u wszystkich można założyć licówki?

Niestety nie u wszystkich możliwe jest założenie licówek. Osoby z rozległą próchnicą, nadmiernie startymi zębami, zaawansowanymi chorobami przyzębia, wadami zgryzu czy borykające się z mocnym zaciskaniem zębów w czasie snu, nie mogą mieć wykonanych porcelanowych nakładek. W takich przypadkach licówki nie spełnią należycie swojej roli. Zawsze warto jednak udać się na konsultację stomatologiczną, dzięki której lekarz będzie mógł zaproponować odpowiednie leczenie, dostosowane do potrzeb i oczekiwań pacjenta. Niekiedy, po przeprowadzeniu właściwej kuracji, założenie licówek staje się możliwe.

Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.

Shares