Kuchenna wyspa — jak urządzić ją ze smakiem?

Written by
biały blat marmurowy

Kuchenna wyspa to bardzo funkcjonalne, a zarazem nowoczesne rozwiązanie. Daje nam dodatkową przestrzeń do przyrządzania potraw, a ponadto może służyć za stół. Urządzona ze smakiem, jest ozdobą dla kuchni i nadaje jej nowoczesnego, wysublimowanego charakteru. Sprawdźmy, jak urządzić ją ze smakiem.

Zalety posiadania wyspy kuchennej

Wiele osób zachwyca się możliwościami, jakie daje wyspa kuchenna. Jednak jeśli mamy co do niej pewne wątpliwości warto zapoznać się z zaletami jej posiadania.

  • Jest doskonałym sposobem na zaaranżowanie przestrzeni między kuchnią, a salonem. Dużą zaletą jest to, że osoba przygotowująca posiłek może swobodnie rozmawiać z domownikami i gośćmi, którzy siedzą w salonie.
  • Stwarza dodatkową przestrzeń do przyrządzania potraw, a także może służyć za stół (takie rozwiązanie dobrze sprawdza się, szczególnie gdy mamy mało miejsca w salonie).

Jak urządzić funkcjonalną wyspę kuchenną, która pasuje do wystroju naszej kuchni?

Podczas urządzania wyspy kuchennej musimy wziąć pod uwagę wystrój całej kuchni. Jeśli jest ona urządzona w klasycznym stylu, dobrym rozwiązaniem będą szafki do wysp kuchennych wykonane z drewna. Z kolei w przypadku, gdy należymy do zwolenników nowoczesnych rozwiązań lepszym wyborem, będą, np. białe, grafitowe, a nawet czarne szafki bez odstających uchwytów i zbędnych zdobień.

Zastanówmy się również, czy chcemy, aby wyspa miała przeszklone witryny. Pozwolą one na wyeksponowanie, np. ulubionej kolekcji porcelany. Oprócz tego, że możemy wykorzystać przeszklone witryny, aby zachwycić naszych gości, mają one inną zaletę — ułatwiają znalezienie różnych sprzętów itp.

Urządzając wyspę kuchenną, powinniśmy wziąć pod uwagę również aspekty praktyczne. Po pierwsze przy projektowaniu kuchni z wyspą dobrze jest wymierzyć wolną powierzchnię, aby zostawić miejsce do wygodnego poruszania się po kuchni. Jest to bardzo istotne, jeśli mamy w naszym domu są małe dzieci i/lub osoby poruszające się o kulach, lub jeżdżące na wózku inwalidzkim. Kluczowe znaczenie ma też wybór materiału wykończeniowego. Dużym uznaniem cieszą się kuchenne wyspy z marmuru. Blaty marmurowe mają wiele praktycznych właściwości i zachowują dobry wygląd pomimo upływu lat.

Jeśli dysponujemy niewielką ilością miejsca, a mimo to chcemy mieć wyspę kuchenną, możemy zrobić ją w mniejszej wersji (np. śniadaniowej, która ułatwi szybkie przygotowanie płatków na mleku, kanapek, koktajlu, kawy). Z kolei jeśli nasza kuchnia ma spore rozmiary, możemy pokusić się o wyspę z płytą grzewczą i zlewem.

Niezależnie od tego, czy wielkość kuchni pozwala nam na zaprojektowanie małej, czy dużej wyspy kuchennej każda z nich może być doskonałym miejscem do przechowywania różnych przedmiotów i produktów. W tym celu warto wyposażyć wyspę kuchenną w zestaw szuflad -najlepiej z oświetleniem LED, które nada wyspie jeszcze bardziej nowoczesnego wyglądu i ułatwi znalezienie przedmiotów. W szufladach możemy przechowywać, np. zioła i przyprawy, sztućce i garnki.

Jeśli szukamy do naszej kuchni rozwiązania, które pozwoli na zwiększenie miejsca do przygotowywania posiłków i przechowywania produktów, a także elementu, który w elegancki sposób wypełni przestrzeń między kuchnią, a salonem to wyspa kuchenna będzie strzałem w dziesiątkę!

 

 

 

 

 

 

Article Categories:
Dom i wnętrze

Comments are closed.

Shares