Podczas realizowania kontroli jakości w przemyśle nie ma miejsca na żadne niedociągnięcia. Nie inaczej jest też, gdy chodzi o etykiety, na których błędy mogą mieć bardzo przykre konsekwencje. W jaki więc sposób realizować kontrolę jakości etykietowania i jakich przyrządów w tym celu użyć? O tym piszemy poniżej.
Systemy wizyjne pomogą wykryć błędne etykiety
Nieprawidłowości znajdujące się na etykiecie mogą skutkować nie tylko niezadowoleniem klientów, ale również poważniejszymi problemami. Nie trudno bowiem wyobrazić sobie, jak tragiczne w skutkach mogłoby być na przykład błędne oznaczenie odnośnie, chociażby znajdujących się w produkcie alergenów. Z tego względu warto zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia w praktyce takich sytuacji. Jedną z najskuteczniejszych metod na osiągnięcie tego celu jest zastosowanie wysokiej jakości systemów wizyjnych. Ich działanie w wykrywaniu wad etykietowania polega na tym, że produkty posiadające te błędne są zawczasu wykrywane, co skutecznie zapobiega ich trafieniu na rynek właściwy. A jakie elementy powinna obejmować prawidłowo przeprowadzona kontrola etykiet?
Jak powinna wyglądać kontrola etykiet?
Przedstawiliśmy już powyżej kilka argumentów przemawiających za istotnością kontrolowanie prawidłowości etykiet. Czas zatem wspomnieć też o tym, co powinien właściwie obejmować taki proces? Otóż kontrola jakości etykietowania powinna być związana ze wszystkimi parametrami etykiety. Należy brać tu więc pod uwagę każdy jej aspekt, a więc oznaczenia, markę, opisy i inne. Ze względów praktycznych rekomendowane jest przeprowadzenie końcowej kontroli jakości etykiet zaraz po zakończeniu procesu etykietowania. Tego typu sprawdzenie można jednak przeprowadzić również w ramach końcowego sprawdzania jakości następującej przed zapakowaniem i dystrybucją produktu.
Urządzenia pomocne w kontrolowaniu jakości etykiet
Aby efektywnie wykonać wspomniane działania, warto postawić na sprawdzone sprzęty. Jak pokazuje przemysłowa praktyka, szczególnie dobrze sprawdzają się w tym zadaniu optyczne czujniki etykiet i lp. Urządzenia te pozwalają na przeprowadzenie procesu kontroli jeszcze na linii produkcyjnej. Oczywiście warto tutaj zaznaczyć, że konkretny rodzaj czujnika trzeba zawsze dobrać ze względu na gatunek etykiet, z jakimi mamy do czynienia. Warto zatem pamiętać, że optyczne czujniki są tylko jednym z rodzajów sprzętu, więc każdorazowo dobierajmy go do potrzeb zakładowych. Niech więc to, czy postawimy na technologię optyczną, pojemnościową, czy też na ultradźwiękowe czujniki etykiet i lp będzie zawsze przemyślanym indywidualnym wyborem. Niewątpliwą zaletą wspomnianych urządzeń jest to, że sprawdzają się one w przypadku etykiet z papieru, metalicznych czy holograficznych. Dodatkowo można nimi z powodzeniem pracować również na etykietach umieszczonych na transparentnych taśmach. Dobrej jakości czujniki zapewnią również wysoki poziom precyzji oraz szybkość działania.
źródło: newtech.com.pl – czujniki laserowe