Kinkiety w klasycznym wydaniu – stwórz wyjątkowy klimat w salonie

Written by
kinkiety drewniane

Salon to jedno z najczęściej używanych, a zarazem najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. To w nim spędzamy najwięcej czasu, przyjmujemy gości i odpoczywamy. Wnętrze to powinno być przytulne, eleganckie i mieć swój niepowtarzalny klimat!

Podział salonu na strefy funkcjonalne

Każdy salon podzielony jest na strefy funkcjonalne, które warto uwzględnić już na początku projektu i podczas zakładania oświetlenia. Dzięki temu pokój będzie bardziej komfortowy w codziennym użytku. Wnętrze przede wszystkim musi odpowiadać preferencjom domowników. Niekiedy jest połączone z kuchnią, innym razem to osobne pomieszczenie – każde powinno mieć swój niepowtarzalny klimat! W strefie wypoczynku zazwyczaj znajduje się wygodna kanapa, fotel i mały stolik kawowy. W strefie jadalnianej – stół. Wszystko to otoczone obrazami, kwiatami i… światłem!

Zabawy światłem w salonie

Niekiedy światło stanowi element wystroju salonu. Praktycznym rozwiązaniem jest oświetlenie boczne. W nowoczesnym salonie w stylu glamour niewątpliwie uwagę przyciągną kinkiety kryształowe. Delikatnie doświetlą pomieszczenie, dając subtelne, kameralne światło i stworzą wyjątkowy klimat, idealny do wieczornego seansu filmowego. Mogą znajdować się na ścianie za fotelem lub kanapą, tworząc praktyczne rozwiązanie dla miłośników czytania książek i prasy. Kinkiet najlepiej umieścić 1,5 m od podłogi. Rodzinne zdjęcie z wakacji, ogromne lustro czy ulubiony obraz będą prezentowały się znacznie lepiej, gdy zostaną delikatnie oświetlone! W tym celu doskonale sprawdzi się klasyczny kinkiet drewniany.

Jakie zalety ma klasyczny kinkiet?

Jest wiele powodów, które przekonują do wyboru kinkietów: są funkcjonalne, niewielkie gabarytowo, zajmują mało miejsca, stanowią element wystroju pomieszczenia, są źródłem światła lub dekoracyjnego oświetlenia. W zależności od rodzaju i wysokości, na jakiej zawiśnie, może pełnić rolę oświetlenia głównego, dekoracyjnego, dodatkowego lub kierunkowego. Walory świetlne w dużej mierze zależne są od rodzaju oprawy i sposobu padania światła – klosze otwarte oświetlą przestrzeń pod lub nad nimi, a zamknięte dadzą delikatne, ograniczone światło. Niekiedy kinkiety umożliwiają ustawianie konkretnego kierunku światła.

Jak wybrać idealny kinkiet?

Decydując się na ten rodzaj oświetlenia, należy wziąć pod uwagę stylistykę pomieszczenia, jego wielkość i walory użytkowe lampy. Przede wszystkim, powinien pasować do pozostałych elementów znajdujących się w pomieszczeniu i podobać się domownikom. Do wnętrza w stylu rustykalnym, skandynawskim i boho doskonale sprawdzi się kinkiet drewniany. Możemy wybrać kształt (okrągły, półokrągły, eliptyczny, prostokątny lub kwadratowy) i materiał, z którego został wykonany (szkło, drewno, metal).

Oświetlenie salonu jest niezwykle istotne. To dzięki niemu możemy skutecznie rozprawić się z mrokiem, poczuć się bezpiecznie czy przeczytać ulubioną książkę. Odpowiednio dobrane pomoże stworzyć wyjątkowy klimat w pomieszczeniu!

Article Categories:
Dom i wnętrze

Comments are closed.

Shares