Jak uszczelnić dach z papy?

Written by
naprawa dachu z papy

Papa jest wciąż popularnym okryciem dachowym. Stosowana zarówno w zabudowach wielorodzinnych, jak i mniejszych budynkach. Jej stosunkowo łatwy montaż sprawia, że jest często wybierana do okrycia pomieszczeń gospodarczych, czy garażów. Wraz z wiekiem mogą pojawić się uszkodzenia, co może spowodować przeciekanie wody.

Diagnoza – znalezienie miejsca wycieku

Uszczelnianie dachu z papy rozpoczynamy najczęściej wtedy, kiedy zauważymy przeciek do pomieszczenia. Konieczne jest wtedy wykrycie miejsca usterki, abyśmy mogli podjąć działania. Często nie jest to proste zadanie, ponieważ woda przedostaje się zawsze w pierwszej kolejności najłatwiejszą drogą, a nie najkrótszą. Oznacza to, że w przypadku uszkodzenia, woda może przeciekać z dziury oddalonej nawet o kilkanaście metrów. To duży problem, jednak przy skrupulatnym podejściu, można sobie z nim poradzić. Jeżeli uszkodzenie jest widoczne w miejscu przecieku – sprawa jest dużo łatwiejsza.

Rodzaje uszkodzeń

Nowoczesne pokrycia z papy są bardzo trwałe. Ich okres użytkowania często to nawet 30 lat. Stosunkowo rzadko zdarza się więc, aby w takich przypadkach nastąpiły pęknięcia spowodowane warunkami atmosferycznymi. Jednak pokrycia, które mają ponad 15 lat, nawet mimo regularnej konserwacji, mogą pękać. W zależności od wielkości pęknięcia, istnieje możliwość uszczelnienia preparatem lub przygotowanie łaty.

Widoczne oderwanie fragmentu papy ze środka dachu, nie zwiastuje zwykle nic dobrego. Takie uszkodzenia mogą być spowodowane wcześniejszym ubytkiem, którego nie widzieliśmy, a w późniejszym okresie degradacji dokonały warunki atmosferyczne.

Przy dużym wietrze zdarza się, że odrywane są całe płaty papy, która nie była wystarczająco zabezpieczona. Jeżeli pokrycie nie zostało mocno uszkodzone, naprawa może okazać się stosunkowo prosta i bardzo skuteczna.

Uszczelnianie papy

Jeżeli wystąpiło niewielkie pęknięcie, dobrą metodą naprawy jest zastosowanie specjalnej masy bitumicznej, potocznie zwanej lepikiem. Zasadniczo istnieją dwa główne rodzaje: na zimno oraz na ciepło. Masa na zimno nie wymaga wysokiej temperatury do stosowania. Wystarczy dokładnie rozmieszać płyn z całą zawartością i zaaplikować na uszkodzenie. W przypadku kleiku na ciepło – konieczne jest wcześniejsze podgrzanie. Metoda na gorąco jest najczęściej wykorzystywana przez profesjonalistów, ze względu na konieczność posiadania sprzętu.

W przypadku, kiedy widoczny jest znaczący ubytek – konieczne jest wykonanie łaty. Potrzebujemy więc wyciąć ją z nowej papy. Późniejsze naklejenie przy pomocy lepiku nie jest trudne – należy przykleić łatę na masę bitumiczną oraz zabezpieczyć brzegi. Taka naprawa pozwoli na dalsze użytkowanie dachu bez zbędnych wycieków.

Jak unikać przecieków?

Najważniejsza jest profilaktyka. W przypadku starszego okrycia, konserwacja powinna być wykonywana maksymalnie raz na trzy lata, aby uniknąć przecieków. Nowsze dachy są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu nie są konieczne tak częste przeglądy. Jeżeli problemy z przeciekającym dachem zdarzają się często, warto zastanowić się nad wymianą całego obicia.

Article Categories:
Budownictwo i architektura

Comments are closed.

Shares