Problem związany z odczuwaniem pieczenia i swędzenia okolic intymnych może występować o kobiet w różnym wieku. Suchość pochwy odczuwa nawet 60% kobiet w okresie pokwitania. Jak radzić sobie z dolegliwością podczas menopauzy? Czy można ją skutecznie leczyć? Niniejszy artykuł stara się odpowiedzieć na wyżej wymienione pytania.
Co to jest menopauza?
Moment pokwitania, następujący zwykle około 44-55 roku życia związany z jest z obniżeniem aktywności hormonalnej jajników. Menopauzą nazywa się w zasadzie okres, w którym przez około 12 miesięcy nie następuje owulacja. Ten czas stanowi dla wielu kobiet wyzwanie, z powodu występowania szeregu przykrych objawów. Można do nich zaliczyć między innymi:
- uderzenia gorąca,
- przemęczenie,
- problemy z zaśnięciem,
- odczuwanie stresu.
Kolejnymi objawami charakterystycznymi dla okresu menopauzy jest obniżone libido, problem z nietrzymaniem moczu czy suchość pochwy.
Skąd bierze się suchość pochwy?
Dolegliwość związana z odczuwaniem ogólnego dyskomfortu w okolicach miejsc intymnych powiązana jest z kilkoma czynnikami. W przypadku okresu pokwitowania, niedostateczna produkcja śluzu związana jest z obniżonym stężeniem estrogenów. Niedostatek hormonów można również dostrzec w przypadku ciąży, porodu, okresu laktacji a także leczenia nowotworów przy zastosowaniu chemioterapii. Do najpopularniejszych objawów suchości pochwy w okresie menopauzy i nie tylko należą:
- uczucie pieczenia i swędzenia okolic intymnych,
- częste infekcje układu moczowego,
- odczuwanie bólu w trakcie stosunku lub oddawania moczu,
- konieczność częstego oddawania moczu.
Infekcjom pochwy sprzyja również obecność niektórych chorób np. cukrzycy, a także stosowanie silnie wysuszających środków do mycia okolic intymnych.
Jak leczyć suchość pochwy w okresie menopauzy?
Suchość pochwy jest dolegliwością, która występuje w wielu przypadkach. Chcąc wyeliminować przypadłość należy udać się do gabinetu specjalisty. Ginekolog przepisze pacjentce specjalne tabletki lub maść na suchość pochwy, które łagodzą infekcje i zabezpieczą okolicę przed nawrotem stanu chorobowego. W trakcie terapii lekami, kobieta cierpiąca na suchość pochwy może również podjąć dodatkowe kroki, mające na celu obniżenie ryzyka nawrotu dolegliwości. Mowa tutaj o takich aspektach jak:
- wymiana sztucznej bielizny na majtki bawełniane,
- korzystanie z lubrykantów na bazie wody przed i po stosunku,
- stosowanie delikatnych preparatów myjących do okolic intymnych,
- niekorzystanie z perfumowanych wkładek higienicznych,
- rzadsze korzystanie z basenu i sauny.
Leczenie suchości pochwy w okresie menopauzy jest istotne nie tylko z punktu widzenia zdrowia. Uczucie pieczenia i swędzenia stanowi źródło dyskomfortu fizycznego, a także psychicznego. W połączeniu z innymi objawami charakterystycznymi dla okresu pokwitania, suchość pochwy może być jeszcze bardziej dotkliwa. Warto wiedzieć, iż oprócz stosowania leków dopochwowych czy maści, suchość pochwy można leczyć również za pomocą innych wariantów terapeutycznych. W niektórych przypadkach można zastosować również laseroterapię, gwarantującą pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny.