Energetyka odnawialna dla biznesu – czy te studia są dla Ciebie?

Written by

Energetyka odnawialna z roku na rok przyspiesza, przestaje być zależna jedynie od dotacji. Decydują się na nią już nie tylko duże firmy, ale również małe przedsiębiorstwa i domy jednorodzinne.

Indeks branży fotowoltaicznej

W porównaniu do globalnego indeksu MAC, polska branża fotowoltaiczna ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie. Ma to związek m.in. z większą świadomością i edukacją na temat ekologicznego życia, jak również niższymi rachunkami za energię. Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej na koniec 2020 roku w Polsce działało 3936 MW instalacji fotowoltaicznych, co oznacza wzrost o 2 463 MW, a więc 200% wzrost rok do roku. Co więcej, prognozy IEO nie przewidują spowolnienia na rynku fotowoltaicznym w ciągu najbliższych kilku lat, wręcz przeciwnie-  moc zainstalowana w 2022 roku podwoi swoją wartość z końca 2020, a na koniec 2025 roku może wynieść 15 GW. Szacuje się, że obroty na rynku fotowoltaiki przekroczą 9 mld zł rocznie. Są to kolosalne wartości, które mogą uczynić kraj pionierem w skali całej Europy.

Zapotrzebowanie na rynku pracy

Rosnące zainteresowanie energetyką odnawialną to także większe zapotrzebowanie na rynku pracy. To jeden z głównych argumentów przemawiających za tym, że warto wybrać studia z odnawialnych źródeł energii. Oczywiste jest, że szczególnie cenione są osoby z wykształceniem kierunkowym. To właśnie studia uczą jak analizować poszczególne projekty w aspekcie rynkowym i finansowym oraz umożliwiają zrozumienie światowych czy unijnych trendów. Pomogą zdobyć odpowiednie kwalifikacje nie tylko w pracy, ale również w prowadzeniu własnego biznesu z tej branży. Biorąc pod uwagę prognozy i ciągły wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii – ich wybór będzie strzałem w dziesiątkę!

Do kogo skierowane są studia?

Studia z energetyki odnawialnej w Warszawie skierowane są głównie do inwestorów i developerów działających w obszarze energetyki rozproszonej, menadżerów, dostawców technologii jak również przedstawicieli banków, którzy zajmują się pozyskiwaniem środków na projekty. Program kładzie nacisk na dwie konkurencyjne technologie: fotowoltaiczną i wiatrową. Umożliwia poznanie potrzeb konsumentów i ich uwarunkowania ekonomiczne. Zajęcia prowadzone są w sposób praktyczny i interaktywny, w formie debat i dyskusji, aby w prosty i jak najbardziej przejrzysty sposób przekazać wiedzę. W ramach zajęć na bieżąco przekazywane są najnowsze informacje, analizy i wyniki monitoringu wdrażania w Polsce dyrektywy o OZE (RED II) i dyrektywy o rynku energii elektrycznej (wpływ na rynek OZE).

 

Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej we współpracy z IEO stworzyła kierunek, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom polskiego rynku. Studia podyplomowe są doskonałym wyborem zarówno dla osób już działających w branży, jak i stawiających pierwsze kroki. Pozwolą w sposób praktyczny kształcić i przygotować do zawodu managera w zakresie planowania i realizacji inwestycji w energetyce odnawialnej, w tym też rozproszonej.

Article Categories:
Finanse i biznes

Comments are closed.

Shares