Elewacja z wapienia – dlaczego warto?

Written by
elewacja z wapienia

Jednym z najbardziej popularnych ostatnio wykończeń elewacji jest wapień elewacyjny. Wapień powstaje z nagromadzenia szczątków organicznych i jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych skał na świecie. Początkowo wykorzystywany był głównie we wnętrzu budynków, natomiast obecnie jest jednym z najczęściej wykorzystywanym kamieniem do wykończenia zewnętrznego. Wapień elewacyjny jest niezmiernie atrakcyjny ze względu na szeroki wybór kolorów i wyjątkową fakturę, która podkreśli elewację każdego budynku. Dlaczego warto wybrać elewację z wapienia i jakie są jego zalety?

Zalety wapienia elewacyjnego

Do jednych z największych zalet wapienia elewacyjnego należy bez wątpienia jego trwałość oraz wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych. Decydując się na elewację z wapienia warto jednak pamiętać, iż potrzebuje ona odpowiedniego zabezpieczenia w postaci preparatów hydrofobowych. Kolejnym dużym plusem w stosowaniu wapienia jest jego uniwersalność. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej i teksturowej można go łączyć nawet z drewnem i szkłem. Wapień jest zdecydowanie bardziej miękki i elastyczny od na przykład granitu, dzięki czemu jest łatwy w konserwacji i obróbce. Dzięki porowatej strukturze jest stosunkowo lekki. Dostępny jest w wielu formach, zarówno w postaci slabów czyli wielkoformatowych płyt, jak i również w postaci małych płytek.

Konserwacja wapienia

Ze względu na sporą nasiąkliwość oraz porowatość, wapień jest szczególnie wrażliwy na różnego rodzaju zabrudzenia i wilgoć. Należy pamiętać, aby w pierwszej kolejności dopytać specjalisty o rodzaj kamienia, tak aby dobrać odpowiednie preparaty do impregnacji. Najważniejszym zabezpieczeniem są bezapelacyjnie preparaty hydrofobowe. Tworzą wodoodporną powłokę i zapobiegają powstawaniu grzybów, pleśni czy wykwitów solnych. Elewację wystarczy pokryć preparatem hydrofobowym naniesionym na wałek lub pędzel, jednak warto pamiętać, aby czynność wykonywać na czystym i osuszonym kamieniu i powtarzać co kilka lat.

Rodzaje i kolory wapienia 

Do najczęściej wybieranych rodzajów kamienia stosowanego do wykończenia elewacji jest wapień:

  • rzędowy, charakteryzujący się elegancją,
  • łupany, który występuje w nieregularnych kształtach,
  • bałkański, pochodzący z Chorwacji, występujący zarówno w formie rzędowej jak i łupanej.

Oprócz tego w zależności, gdzie stosowany będzie kamień, można go podzielić na grubo i drobnoziarnisty. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej (od beżów, jasnych żółci, po bordo, czerń czy grafit) wapień jest w stanie wpasować się w każdą aranżację.

Wapień jest bardzo ciekawym i trwałym materiałem. Potrafi przetrwać nawet setki lat i ze względu na swoją wyjątkowość jest coraz częściej wybierany do wykończenia elewacji.

Comments are closed.

Shares