Wykonywanie prac na wysokościach jest możliwe dzięki zastosowaniu rusztowań. Można wyróżnić ich różne typy. Do najbardziej popularnych zaliczają się rusztowanie ramowe, modułowe, stojakowe oraz warszawskie, które najczęściej jest wybierane do prac elewacyjnych przy domach jednorodzinnych.
Rusztowania elewacyjne – dlaczego są tak ważne?
Podczas wykonywania prac remontowych i modernizacyjnych na znacznych wysokościach, zastosowanie rusztowania elewacyjnego jest jedną z najbezpieczniejszych form zabezpieczenia pracowników na wysokościach oraz umożliwienia im wykonywania swoich zadań. Wykorzystując modułową budowę rusztowania, jesteśmy w stanie zabezpieczyć całą ścianę budynku. Rozwiązaniem problemu niewystarczającej liczby modułów może okazać się wypożyczalnia sprzętu budowlanego – przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc w wyborze odpowiedniego typu rusztowania do danego zlecenia.
Korzyści płynące z wynajmu rusztowań elewacyjnych
Niewiele firm inwestuje w swoje własne rusztowanie – jest to często mało efektywne. O wiele lepszym pomysłem jest wynajmowanie rusztowania, szczególnie wtedy, gdy przedsiębiorstwo wykonuje zlecenia na dużym obszarze. Jednorazowy zakup dużej liczby modułów rusztowań związany jest ze sporym nakładem finansowym. Liczne przedsiębiorstwa budowlane działają bardzo szeroko, nie specjalizując się w pracach elewacyjnych. Wykonują je na tyle rzadko, że zakup rusztowania, które później stałoby na składzie, byłby nieopłacalny. Tak więc wypożyczenie rusztowania prowadzi do oszczędności finansowych – nie wymaga inwestycji w sprzęt, a jedynie poświęcenia części marży na dodatkowe koszty.
Szczególnie początkujący przedsiębiorcy chętnie sięgają po takie usługi. Dzięki nim są w stanie realizować zlecenia, na których dobrze zarabiają, a na które nie mają wystarczającej ilości sprzętu. Wielu z nich uzyskawszy większy kapitał, nadal korzysta z wypożyczalni i dobiera taką ilość rusztowań, jaka jest potrzeba do realizacji danego zlecenia.
Nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na magazynowanie dużych ilości przęseł do rusztowań – wymaga to miejsca, a także odpowiedniej konserwacji. Wypożyczone rusztowania oddaje się do wypożyczalni i nie trzeba sobie zaprzątać tym głowy. Często wypożyczalnie oferują też kompleksowe usługi z zakresu składania oraz demontażu rusztowań – praca ta wymaga odpowiedniego przeszkolenia oraz zdania egzaminu przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Nie wszyscy przedsiębiorcy chcą zatrudniać tak wyspecjalizowanych pracowników. Wynajem sprzętu budowlanego wraz z usługą złożenia i demontażu rozwiązuje ten problem.
Niezależnie od pory roku i warunków pogodowych, rusztowania pochodzące z wypożyczalni będą zawsze w dobrym stanie technicznym. Dlatego właśnie warto zdecydować się na taki krok, który pozwala uniknąć wielu problemów i daje szansę, aby skupić się na budowaniu zysku i rozwoju firmy.