Każdego choć raz spotkała ta przypadłość: zatkanie uszu wraz ze zmianą ciśnienia pojawiającą się w momencie wznoszenia się i opadania samolotu. Dlaczego tak się dzieje? Jak temu zaradzić?
Zatkanie uszu po locie samolotem to poważny problem. Nie bagatelizuj go!
Loty samolotem zrewolucjonizowały sposób podróżowania, ale także dostarczyły pewnych niedogodności, z którymi turyści muszą się borykać. W związku z tym, że budowa ucha jest dość specyficzna, ciśnienie powietrza wewnątrz kabiny samolotowej, może oddziaływać na to, jak nasz słuch działa. Im wyższy poziom samolot osiąga, tym ciśnienie maleje, aż do momentu osiągnięcia przez maszynę wysokości przelotowej, na której już pozostaje na stałym poziomie.
Ciśnienie powietrza jest niższe niż na lądzie, a to oznacza, że część uwięzionego powietrza musi mieć możliwość ucieczki z ucha wewnętrznego. Jeżeli do tego nie dojdzie, wyższe ciśnienie spowoduje wybrzuszenie błony bębenkowej. W prawidłowym przebiegu, nadciśnienie w uchu środkowym zostanie naturalnie zmniejszone przez trąbkę Eustachiusza. Jeżeli tak się nie stanie, pojawi się problem zatkanych uszu.
Nigdy nie wolno latać z przeziębieniem lub infekcją zatok, ponieważ jest to przepis na problemy z uszami, które mogą ciągnąć się jeszcze na długo po wylądowaniu. Budowa i działanie ucha są specyficzne, trzeba o narząd słuchu dbać i nie nadwyrężać go, ponieważ trwałe uszkodzenia bardzo ciężko się leczy.
Dyskomfort, który może być początkiem problemów ze słuchem
Jeżeli ciśnienie w uchu wewnętrznym nie ulegnie naturalnej zmianie, jak wynika z anatomii ucha, pojawi się dyskomfort, któremu będzie towarzyszył problem ze słyszeniem, ból głowy i uczucie pełności w uszach. Objawy mogą stopniowo się nasilać, a nawet utrzymywać przez kilka godzin.
W skrajnych przypadkach pojawia się trudny do wytrzymania ból, krwawienie, a nawet uczucie wirowania czy bębnienie w uchu. Zbyt duże zmiany ciśnienia w kabinie samolotowej mogą doprowadzić do pęknięcia błony bębenkowej. Każdy stan, który blokuje trąbkę Eustachiusza jest niebezpieczny i należy robić wszystko, aby mu zapobiec.
Jak zapobiec zatkaniu uszu podczas lotu?
Jest kilka sposobów, z których możesz skorzystać, aby zmniejszyć dyskomfort wywołany zatkaniem uszu lub w ogóle do niego nie dopuścić.
Skuteczny jest manewr Valsalvy. Na czym polega? Należy delikatnie dmuchnąć nosem, jednocześnie zamykając usta i ściskając nozdrza. Osoby mające problem z uszami w trakcie lotu bardzo często również żują gumę, co pozwala na poruszanie mięśniami szczęki. Pomaga to w otwarciu trąbki Eustachiusza. Jeżeli podróżujesz z dzieckiem, w momencie startu samolotu, warto rozpocząć jego karmienie piersią lub butelką, lub użyć smoczka, który rozluźni mięśnie ust.
Możesz również kupić specjalne zatyczki do samolotu, które należy założyć w momencie startu oraz lądowania. Pozwalają na wyrównanie nacisku na błonę bębenkową.