Czym zastąpić mleko w diecie?

Written by
mleko roślinne

Mleko krowie zawiera wiele właściwości, które pozytywnie na nas wpływają. Jednak poprzez zawartą laktozę, nie zawsze po spożyciu produktów mlecznych bądź samego mleka czujemy się dobrze. Sprawa staje się poważna, gdy ktoś cierpi na nietolerancję laktozy. Spożywanie mleka krowiego w takim przypadku jest wręcz niemożliwe. Jednak nie każdy chce zrezygnować z popołudniowej kawy z mlekiem bądź owsianki. Alternatywą dla takich osób są napoje roślinne. Co prawda ich smak jest całkiem inny, jednak są bardzo smaczne i świetnie sprawdzą się jako zamienniki.
Weganie, czyli osoby, które odeszły od produktów odzwierzęcych, również mogą sięgnąć po roślinny odpowiednik mleka. Wiele osób używa ich na co dzień jako urozmaicenie diety lub lżejszy odpowiednik tłustszego mleka.

Czy picie napojów roślinnych jest bezpieczne?

Nie trzeba obawiać się roślinnych odpowiedników mleka. Warto zwrócić uwagę na skład produktu, który wybieramy. Napoje roślinne zwykle zawierają różne stabilizatory. W składzie znajdziemy również często dodatek soli lub cukru. Nie każdemu może to odpowiadać, dlatego warto czytać etykiety. W sklepach można znaleźć napoje roślinne z naprawdę krótkim składem, jednak należy pamiętać, że taki napój szybciej się popsuje.

Jakie napoje roślinne możemy znaleźć w sklepach?

Na rynku już wiele firm wyszło z ofertą wielu smaków napojów roślinnych. Na półkach sklepowych znajdziemy np. napój sojowy bio. Tego rodzaju napoje były pierwszymi, które mogliśmy spotkać już parę lat temu na zakupach spożywczych, gdy zdrowy styl życia nie był jeszcze na tyle modny. Znajdziemy również napoje owsiane lub kokosowe. Najlżejszą wersją jest napój migdałowy, który średnio zawiera 20kcal/100ml. Napoje ryżowe z kolei mają lekko słodkawy smak. Dla osób, które nie tolerują obecności glutenu lub które z jakiegoś powodu go ograniczają, powstał napój ryżowy bezglutenowyJeśli chodzi o mleka/napoje kokosowe, to dostępne są 2 wersje – albo pełno tłuszczowe w postaci gęstego mleczka kokosowego albo lżejszy napój kokosowy. Jeśli chcemy kupić szybko i wygodnie napoje roślinne, sklep internetowy będzie idealnym miejscem na realizację zakupów.

Dlaczego warto wzbogacić dietę o napoje roślinne?

Niektórzy mogą uważać, że zastąpienie mleka w diecie na jego roślinną wersję nie ma większego sensu. Czasem nazwą to podążaniem za modą, a wiąże się z tym również wydawanie większej ilości pieniędzy. Jednak warto zauważyć, że napoje roślinne nie tylko są coraz tańsze i bardziej dostępne, ale mogą mieć dobry wpływ na nasz organizm. Zawartość tłuszczu w takich napojach jest o wiele niższa niż w mleku krowim. Dodatkowo producenci często uzupełniają je w różne witaminy i minerały. Pomaga to wzbogacić naszą dietę zarówno w różne walory smakowe, jak i wartości odżywcze.

Article Categories:
Porady i ciekawostki

Comments are closed.

Shares