Jednym z powszechnych, lecz często niezauważanych zagrożeń dla zdrowia współczesnego człowieka jest wszechobecny hałas. Długotrwałe przebywanie w głośnym środowisku prowadzi do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia słuchu. Szansę na odzyskanie słuchu dają aparaty słuchowe. Do dyspozycji pacjentów są tradycyjne urządzenia analogowe, bądź nowoczesne aparaty cyfrowe.
Różnica pomiędzy urządzeniami analogowymi a cyfrowymi
Produkcja aparatów słuchowych na bazie mikrofonów węglowych rozpoczęła się w latach 40-tych XX wieku. Urządzenia te zapewniały słabą jakość dźwięku, a ich podstawową wadą był duży rozmiar i ciężar. Pierwszy przenośny mały i poręczny aparat słuchowy na bazie tranzystorów pojawił się w 1952 roku. Postępująca miniaturyzacja pozwoliła na tworzenie urządzeń zausznych oraz wewnątrzusznych. Kolejny przełom nastąpił na początku lat 90-tych wraz z pojawieniem się przetworników cyfrowych. Współczesne aparaty cyfrowe to miniaturowe urządzenia, które oferują znakomitą jakość dźwięku. Podstawowa różnica pomiędzy technologią analogową i cyfrową dotyczy sposobu przetwarzania sygnału. W urządzeniach analogowych dźwięki odbierane z otoczenia przez mikrofon są wzmacniane i odtwarzane przez głośnik. Podstawową wadą takiego rozwiązania jest wzmacnianie wszystkich dźwięków, zarówno tych pożądanych np. w postaci mowy, jak i niechcianego hałasu z otoczenia. Aparaty cyfrowe mają bardziej złożoną budowę i działają inaczej. Dźwięki wychwycone przez mikrofon są przekształcane w informacje elektroniczne. Zastosowanie wysokiej jakości mikroprocesora pozwala na filtrowanie danych cyfrowych i odrzucanie tych niepotrzebnych. W rezultacie do ucha odbiorcy trafiają czyste i realne dźwięki, pozbawione niechcianego szumu i hałasu.
Funkcje cyfrowych aparatów słuchowych
Nowoczesne aparaty słuchowe posiadają wszystkie funkcje urządzeń analogowych. Dodatkowo wyposażone są w szereg dodatkowych i niezwykle przydatnych rozwiązań. Mniejsze rozmiary urządzeń cyfrowych wpływają na poprawę komfortu użytkowania. W sprzedaży dostępne są zarówno urządzenia zauszne, jak i wewnątrzuszne. Pierwsze przeznaczone są dla osób ze znaczną utratą słuchu, drugie są niewidoczne dla otoczenia, dlatego korzystają z nich pacjenci, którzy cenią sobie dyskrecję. Ogromną zaletą nowoczesnych urządzeń cyfrowych jest możliwość precyzyjnego dostosowywania ustawień do potrzeb użytkownika. Aparaty cyfrowe pozwalają na ustawienie pożądanego poziomu głośności, a także wzmacnianie jedynie tych częstotliwości, w których pacjent nie słyszy dobrze. Zastosowanie zaawansowanych przetworników oraz filtrów skutecznie wzmacnia dźwięki związane z mową, a także redukuje szumy i hałasy występujące w otoczeniu. Dodatkowym atutem cyfrowych aparatów słuchowych jest niski pobór energii oraz możliwość łączenia ich ze smartfonami lub innymi urządzeniami cyfrowymi.
Podsumowanie
Szybki postęp technologiczny sprawia, że analogowe aparaty słuchowe są wypierane przez urządzenia cyfrowe, które oferują użytkownikom możliwość słyszenia czystych i wyraźnych dźwięków, pozbawionych hałasów oraz pisków wywołanych sprzężeniami.