Rośliny stanowią istotny element wystroju każdego mieszkania i domu. Poza walorami estetycznymi wpływają również na poprawę jakości powietrza we wnętrzach. Rośliną, która w ostatnim czasie robi prawdziwą furorę, jest chrobotek reniferowy. Zaliczany do grupy porostów wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami wykorzystywanymi przez osoby zajmujące się florystyką i aranżacją wnętrz.
Charakterystyka chrobotka reniferowego
Cladonia rangiferina, czyli chrobotek reniferowy to porost, który został po raz pierwszy sklasyfikowany przez Karola Linneusza w 1753 roku. Najczęściej występuje na półkuli północnej, na Islandii oraz półwyspie skandynawskim. Roślina ta stanowi przysmak dla reniferów, dzięki którym zawdzięcza swoją nazwę. Ten rozgałęziony porost swym wyglądem do złudzenia przypomina mech. Dorasta do wysokości 8 cm, a okres jego najszybszego wzrostu przypada na wiosnę i jesień, czyli czas, gdy panują wysoka wilgotność i umiarkowane temperatury.
Chrobotek wykorzystywany do celów przemysłowych najczęściej importowany jest ze Skandynawii. W krajach skandynawskich pozyskuje się go z prywatnych lasów w okresie największego wzrostu z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz zasad zrównoważonego rozwoju. Zebrana roślina po wstępnym oczyszczeniu zostaje poddana stabilizacji w roztworze glicerynowym. Skutkiem takiego działania jest ustanie funkcji życiowych chrobotka. Roślina zakonserwowana w taki sposób zachowuje swój wygląd, kształt, kolor oraz fakturę, nie wymaga jednak podlewania, dostępu do światła oraz czasochłonnej pielęgnacji.
Kreatywne pomysły na wykorzystanie chrobotka reniferowego
Wyjątkowe właściwości chrobotka reniferowego poddanego konserwacji sprawiają, że szybko znalazł zastosowanie we florystyce. Bardzo chętnie wykorzystywany jest także przy aranżacji wnętrz. W sprzedaży dostępne są rośliny sprzedawane luzem, a także gotowe panele z mchu umieszczane na podłożu korkowym o różnych wymiarach. Panele można z powodzeniem wykorzystać do stworzenia w domu ściany zieleni. Taka ściana umieszczona w salonie, gabinecie, a nawet łazience prezentuje się oryginalnie i niezwykle efektownie. Porost dostępny jest w różnych kolorach, a po zamontowaniu w ramie może pełnić funkcję obrazu zachwycającego swym naturalnym wyglądem. Obrazy z mchu sprzedawane są w różnych rozmiarach oraz kształtach i sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w różnym stylu. Inną popularną ozdobą, która świetnie sprawdzi się jako wystrój pomieszczenia, jest tzw. las w słoiku. W sprzedaży dostępne są gotowe dekoracje, jednak można je również przygotować samodzielnie. Chrobotek wraz z innymi roślinami zamkniętymi w dużym naczyniu stworzy efektownie wyglądający leśny ekosystem. Trwałość porostu sprawia, że jest on również chętnie wybierany przez florystów do tworzenia kompozycji kwiatowych na różne okazje. Bukiety i stroiki, w których wykorzystano chrobotka reniferowego, skutecznie przyciągają uwagę i cieszą oko.
Trwałość, bezobsługowość, a także właściwości filtracyjne sprawiają, że chrobotek reniferowy stanowi doskonały naturalny materiał dekoracyjny. Osoby kreatywne mogą przygotowywać ozdoby z porostów samodzielnie. Do dyspozycji pozostałych są gotowe produkty i projekty dostępne w kwiaciarniach lub sklepach z artykułami dekoracyjnymi.