Cięcie termiczne blach – dlaczego jest lepsze niż inne metody obróbki?

Written by
cięcie laserowe

Cięcie blach na skalę przemysłową wykonywane jest dzisiaj na różne sposoby. Część z nich to metody termiczne, takie jak cięcie laserowe czy plazmowe. Nie należy do nich natomiast cięcie strumieniem wody i techniki tradycyjne: cięcie piłą taśmową i gilotyną. Jakie główne zalety cięcia termicznego sprawiają, że jest to sposób lepszy od innych?

Brak znacznych odkształceń – precyzja cięcia

Pierwszą z zalet cięcia laserowego jest dokładność obróbki. Metody tradycyjne stosowane są przede wszystkim w produkcji niewymagającej dużej precyzji wymiarów. W przypadku termicznych metod cięcia, takich jak cięcie laserowe i plazmowe, strefa wpływu termicznego na materiał jest nieznaczna, ponieważ wiązka rozgrzewa go tylko miejscowo, a co za tym idzie odkształcenia są minimalne. Umożliwia to gładkie cięcie nawet złożonych, skomplikowanych kształtów.

Czystość procesu cięcia

Kolejną istotną zaletą jest czystość procesu. W przypadku cięcia blachy piłą taśmową produkowana jest spora ilość opiłków, które muszą być na bieżąco usuwane ze względu na bezpieczeństwo maszyny i obsługujących ją pracowników. Przy cięciu termicznym takich pozostałości jest znacznie mniej – płynny metal i produkty utleniania są natychmiastowo usuwane z wąskiej szczeliny cięcia.

Brak ograniczeń pod względem kształtu

Metody termiczne, takie jak laserowa i plazmowa obróbka pozwalają na cięcie blachy w każdym kierunku, przy zastosowaniu specjalnej głowicy, również ukośnie. Ma to ogromne znaczenie w przypadku grubych blach konstrukcyjnych, które są następnie spawane.

Niskie koszty cięcia blachy

Dużym plusem cięcia termicznego są również mniejsze koszty – zwłaszcza w porównaniu z cięciem strumieniem wody, które jest procesem kosztownym i czasochłonnym. Oczywiście cięcie blachy gilotyną, czy piłą taśmową jest znacznie tańsze, ale pod względem jakości nie jest w żaden sposób porównywalne.

Możliwość pracy z blachą grubą i twardą

Największą trudnością w przypadku mechanicznego cięcia blachy jest praca z materiałem bardzo grubym albo wykonanym z twardszej stali, takiej jak stal nierdzewna czy stale typu Hardox lub Duplex. Cięcie gilotyną sprawdza się w zasadzie wyłącznie w przypadku blach cienkich lub o średnich grubościach, a piła taśmowa znajduje zastosowanie raczej w cięciu wykonanych z blachy profili, kształtowników i rur. W praktyce jedyną możliwością cięcia takiego materiału jest użycie wycinarki laserowej dla blach o grubości do 25-30 mm, albo plazmy w przypadku blach najgrubszych (powyżej 25 mm).

Prostopadłe krawędzie cięcia

Wielką zaletą cięcia termicznego jest możliwość uzyskania czystej krawędzi cięcia. Najlepiej sprawdza się tu cięcie laserowe, które umożliwia w wielu materiałach cięcie niemal całkowicie gładkie. Na drugim miejscu umieszczamy metodę cięcia plazmowego  i tlenowego, które stosujemy do blach grubych, jednak ze względu ze względu na średnicę wiązki płomienia, skos ciętego materiału jest już znaczący.

Niestety, ale żadna z wynalezionych obecnie metod cięcia blachy nie jest idealna. W niektórych przypadkach ograniczeniem jest grubość materiału, gatunek materiału, albo jego twardość. Niektóre metody są bardzo kosztowne albo czasochłonne. Różnią się również tym, jak duże odkształcenia materiału powodują. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że biorąc pod uwagę różne czynniki, póki co najlepiej sprawdzają się metody termiczne i obróbka laserowa.

Article Categories:
Motoryzacja i technika

Comments are closed.

Shares