Budujesz drewniany taras? Zwróć uwagę na elementy złączne

Written by
drewniany taras

Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie przydomowego tarasu. Konstrukcje drewniane stanowią doskonałe uzupełnienie przestrzeni ogrodowej i komponują zarówno z budownictwem nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Bardzo ważne jest, aby tego rodzaju elementy architektoniczne wykonywać w oparciu o konkretne wytyczne, które zapewnią wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowania, a także pozwolą na uniknięcie podtopień tarasu. Warto zwrócić także uwagę na wybór drewna, które zastosowane zostanie do stworzenia podłogi.

Taras z drewna – kilka podstawowych informacji

Jeśli chodzi o tego rodzaju konstrukcje, możemy wykorzystać dwa sposoby ich wykonania. W pierwszym przypadku montaż odbywa się na płycie betonowej. Podczas jej wykonania należy pamiętać o zachowaniu spadku na poziomie około 5%, co pozwoli na sprawniejsze odwadnianie tarasu. Dla tarasów o dużej powierzchni zaleca się zastosować szczelin dylatacyjnych, rozmieszczonych co 1,5 – 2 m. Beton pod wpływem temperatury i nacisku cały czas „pracuje”, szczeliny pozwolą uniknąć pękania płyty. Gdy masa zaczyna stygnąć, należy umieścić w niej na sztorc kątowniki lub płaskowniki, w których zamontowane zostaną legary.

Taras na stopach fundamentowych

Na całej długości i szerokości, w odstępach około jednego metra, wykonywane są stopy fundamentowe. Do kotew, w które wyposażone są stopy należy następnie zamontować kątowniki bądź też krawędziaki. Następnie w poprzez legarów ułożony zostaje pomost z desek. Na tej podstawie wykonana zostanie wstępna powierzchnia z desek, na której następnie ułożony zostanie właściwy taras. Warto pamiętać, że śruby do drewna będą podczas montażu takiej konstrukcji niezbędnym elementem. Wszelkie produkty tego typu wykonane są w ten sposób, aby ułatwić pracę, ale zapewnić również trwałe łączenie pomiędzy elementami. Trzeba także mieć na uwadze, iż niezbędne są różnego rodzaju kątowniki i płaskowniki, w szczególności w trakcie konstruowania szkieletu tarasu. Pozwalają na stworzenie trwałej i stabilnej podstawy.

Samo wykończenie i deskowanie można sprawnie wykonać przy użyciu wkrętów ciesielskich, które pozwolą na szybkie ułożenie podłogi tarasu. Warto oczywiście pamiętać, by były to produkty wykonane ze stali nierdzewnej. Dzięki temu wkręty są odporne na korozję, która mogłaby się pojawić w związku z czynnikami atmosferycznymi. Wybór elementów złącznych przeznaczonych do pracy z drewnem będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Podczas samej aranżacji tarasu warto natomiast pamiętać o hakach ślimakowych – będą wygodnym rozwiązaniem do podwieszania donic i innych elementów dekoracyjnych.

Article Tags:
Article Categories:
Budownictwo i architektura

Comments are closed.

Shares