Brak popędu u mężczyzny – czy to powód, by zgłosić się do seksuologa?

Written by
niechęć do seksu

Unikanie aktywności seksualnej jest tematem wstydliwym, a szczególnie wśród mężczyzn. Przyczyn obniżonego popędu można upatrywać zarówno w czynnikach organicznych, jak i psychicznych i społeczno-kulturowych. Czy brak chęci uprawiania seksu jest powodem, z którym warto zgłosić się do gabinetu specjalisty?

Jak często występuje obniżony popęd seksualny u mężczyzn?

Według klasyfikacji DSM III zaburzenia tego typu występują u blisko 20% populacji. Brak popędu u mężczyzn może dotyczyć około 15% pacjentów w wieku od 18 do 60 lat.

Jakie są najczęstsze przyczyny braku popędu?

Jak zostało wspomniane we wstępie, przyczyn wystąpienia obniżonego popędu seksualnego lub całkowity jego zanik może wystąpić na skutek różnych czynników. W opinii prof. Lwa-Starowicza do najważniejszych należy zaliczyć:

  • organiczne – czyli związane z biologią i stanami chorobowymi np. nowotwory, cukrzyca, depresja, a także przyjmowanie niektórych leków,
  • psychologiczne – związane z urazami, traumami oraz wszelkiego rodzaju zaburzeniami np. dotyczącymi postrzegania własnego ciała czy identyfikacji płciowej,
  • społeczne i kulturowe – brak popędu u mężczyzny może przejawiać się również na skutek wychowania w skrajnie religijnym środowisku bądź też z uwagi na nieprawidłowo przeprowadzoną edukację seksualną.

Jak objawiają się problemy z popędem seksualnym u mężczyzn?

Najważniejszymi objawami świadczącymi o wystąpieniu nieprawidłowości na polu seksualnym jest brak zainteresowania seksem. W niektórych przypadkach może pojawić się także dyskomfort, ból, a także brak możliwości uzyskania wzwodu. W zależności od indywidualnego przypadku, problem ten może być podstawą do rozmów bądź też wypierany przez osobę, która się z nim boryka.

Czy brak popędu seksualnego można leczyć?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest dość trudna. Wynika to z faktu, iż u podstaw pojawienia się wstydliwego schorzenia może kryć się wiele aspektów. Brak popędu może być chwilową odpowiedzią na stres czy napięcie w związku a także stanowić nawracający problem nieuwarunkowany zewnętrznymi bodźcami. Warto jednak wiedzieć, iż zaburzenia seksualne stanowią podstawę do spotkania z seksuologiem. Konsultacja ze specjalistą pozwoli zlokalizować przyczynę wystąpienia problemu, a także dobrać odpowiednią formę terapii.

Jak ustala się diagnozę?

W przypadku wystąpienia braku popędu u mężczyzny, lekarz stosuje szczegółowy wywiad, mający na celu ustalenie przyczyn pojawienia się zaburzenia. Specjalista może również oprzeć się o wyniki badań krwi oraz stężenia hormonów. W niektórych przypadkach korzysta się także z badań somatycznych i urologicznych, aby w sposób precyzyjny określić pochodzenie problemu.

Jak leczy się zaburzenia popędu u mężczyzn?

Specjalista w poradni seksuologicznej może zaproponować pacjentowi różne formy terapii, zależne od przyczyn wystąpienia braku popędu. Z reguły jest to psychoterapia indywidualna lub terapia dla par. W przypadku wystąpienia wyjątkowych potrzeb, lekarz może zaproponować również kurację lekami modelującymi pracę mózgu bądź terapię środkami przeciwdepresyjnymi.

 

Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.

Shares