4 sytuacje, w których warto skorzystać z terapii dla par

Written by
terapia dla par

Każdy związek pełen jest wspaniałych chwil, które na długo pozostają w pamięci. Zdarza się jednak, że nawet po upływie wielu lat pojawiają się kłopoty, z którymi nie sposób poradzić sobie samodzielnie. Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej terapii dla par? O tym w niniejszym poradniku.

Uzależnienia

Nałogi dotykają osób w każdym wieku. Niektóre (np. palenie papierosów) z reguły nie niszczą więzi rodzinnych, choć nadal negatywnie wpływają na zdrowie. Jednak hazard, alkohol czy narkotyki mogą powodować agresywne zachowania w stosunku do domowników. Uzależnienia doprowadzają również do poważnych strat materialnych. W skrajnych przypadkach zdarza się, że osoba w szponach nałogu sprzedaje różne dobra, aby uzyskać pieniądze na zakup alkoholu, narkotyków czy grę w kasynie.

Najczęściej osoby uzależnione ukrywają swoje nałogi przed rodziną, a gdy prawda wychodzi na jaw, bardzo trudno jest rozwiązać problem rozmową. W dodatku może dojść do poważnych konfliktów w związku. Wówczas niezbędna jest nie tylko terapia uzależnień, ale również psychoterapia przeznaczona dla par.

Przemoc w rodzinie

Zachowania agresywne niekiedy towarzyszą związkom. Przemoc może przybierać różne formy – fizyczną i psychiczną. Bardzo często związana jest z problemami w pracy, konfliktami rodzinnymi czy kłopotami natury psychicznej. W wielu przypadkach odpowiednia terapia będzie bardzo skuteczna. Najwięcej zależy od chęci osoby, której towarzyszą takie zachowania.

Natomiast brak odpowiedniej psychoterapii najczęściej doprowadza do rozpadu związku. Zdarza się również, że dwie osoby mieszkają ze sobą, jednak więź emocjonalna zanika, co utrudnia komfort życia przez długie lata.

Codzienna rutyna

Szara codzienność niesie za sobą wiele zagrożeń. Długie godziny spędzone w pracy sprawiają, że czas dla ukochanej osoby jest bardzo ograniczony. Po latach coraz trudniej jest zaakceptować taki stan rzeczy. Zadania nie ułatwiają obowiązki rodzicielskie oraz stres, który może doprowadzać do konfliktów. Wówczas o wizji przyszłości i możliwościach rozwiązania problemu warto porozmawiać z doświadczonym psychologiem. Terapia dla par pomogła już wielu związkom i stanowi nieocenione wsparcie dla osób pogrążonych w codziennej rutynie. Specjalista zaproponuje sprawdzone metody, dzięki którym można zapomnieć o kłopotach.

Myśl o rozstaniu

Dziś nawet wieloletnie i na pozór zgodne związki czasem kończą się rozstaniem. Zdarza się, że partnerzy nie wzbudzają już wzajemnego zainteresowania i zaufania. Coraz częściej wolą przebywać sami, a uczucie zanika. W takich przypadkach szczególnie cierpią dzieci, dla których rozłąka rodziców stanowi prawdziwy cios. Jednak myśli o rozstaniu wcale nie muszą stanowić zakończenia związku.

Wystarczy postawić na psychoterapię. Specjalista może przeprowadzić szczegółowy wywiad, a następnie rozpocznie działania, dzięki którym po pewnym czasie partnerzy ponownie będą mogli cieszyć się wspólnie spędzonym czasem. Zdecydowanie warto zaufać ekspertom!

Article Categories:
Porady i ciekawostki

Comments are closed.

Shares